Zoznam „Predátorských časopisov“ stiahnutý z internetu

Pridal djj 05/04/2017 0 Komentáre Fórum pre členov Vedeckej rady,

 

Ako vydavateľ vedeckého časopisu Ecoletra.com Scientific eJournal si dovoľujeme reagovať na široko medializovaný zoznam „predátorských časopisov Open Access“. Na zozname sa pred časom ocitol aj náš časopis. Napriek tomu, že išlo o súkromnú iniciatívu Jeffreyho Bealla, dnes už bývalého zamestnanca knižnice Auraria Library, University of Colorado Denver, bol tento zoznam prezentovaný ako oficiálny aj mnohými médiami. Aj do našej redakcie došlo niekoľko emailov.

 

Jeffrey Beall však nepredstavuje žiadnu entitu, ktorá je oprávnená vydávať oficiálne stanoviská ani podobné hodnotenia, či zoznamy. Na jeho konanie sme ho upozornili výzvou na okamžité vymazanie nášho obchodného mena z daného zoznamu. Zo strany autora sme obdržali arogantnú odpoveď, v ktorej sa nás spýtal na počasie...

 

Medzičasom bol tento kontroverzný zoznam „Open Access“ odstránený z Internetu a jeho autor Jeffrey Beall čelí miliónovým žalobám zo strany viacerých renomovaných vydavateľstiev, ktorých obchodné meno svojim konaním poškodil. Podľa vyjadrenia domovskej univerzity, už nie je riaditeľom knižnice a bol preložený na iné pracovné miesto. 

 

Sme zásadne proti monopolizácii vedeckej publikačnej činnosti vyvolenými časopismi a podobnému nálepkovaniu založenom na zaujatosti a bez objektívnych hodnotiacich kritérií.

 

Články ohľadom odstránenia kontroverzného zoznamu nájdete na týchto linkách:

 

 

Zanechajte komentár

Loading...
Loading...